21 April 2010

Зелени вредности и меѓу книгите

Децата учат да се грижат за планетата Земја како што учат и сè друго. Бидејќи читањето би требало да е секојдневна активност за секое дете, сметаме дека е природно преку книгите кои децата ги читаат да им се пренесе еколошка свест. Од класиците како Лоракс од д-р Сус и Дарежливото дрво од Шел Силверстин, преку прирачници за еко-проекти што можете да ги направите заедно со вашите деца, книгите кои ги споделувате со вашето дете можат да помогнат тоа да развие почит кон планетата Земја и живиот свет на неа, како и да стане свесно за потребата за нивно зачувување и за идните генерации.

Затоа, прославувајќи го Денот на планетата Земја, ве потсетуваме на „зелените“ книги, и го најавуваме придонесот на „Вермилион“ кон поттикнувањето на еколошката свест кај читателите. Во серијата на книги кои зборуваат за екологијата прво ќе ги опфатиме малку повозрасните читатели со книгата „До Вавилон и назад“ од познатиот велшки автор и еколог Роберт Минхиник. Роберт Минхиник работи на полето на заштитата на животната средина и е еден од основачите на организациите „Пријатели на Земјата“ и „Одржлив Велс“. Збирката на есеи „До Вавилон и назад“ е добитник на наградата Најдобра книга во Велс за 2006 година.

Бидејќи заштитата на животната среди зазема централно место во денешниот свет, сметавме дека воведувањето на серија книги кои ќе зборуваат на оваа тема ќе придонесат да се развиваме како еколошки свесна издавачка куќа. Се разбира, сите наши изданија се печатат на рециклирана хартија.

Но ако сакате да направите уште повеќе, со Eco-Libris за секоја прочитана книга насадете дрво.

16 April 2010

Канадската фантастика во Македонија

Децата треба да читаат од задоволство, а не затоа што им е обврска. Канадската авторка Криста Јохансен вели дека ова може да се постигне со многу читање уште од најрана возраст, со читање на што е можно повеќе различни книги. Криста им прочита дел од книгата „Тори и принцот змија“ на учениците од основното училиште „Браќа Миладиновци“ од Скопје кои дојдоа во библиотеката „Страшо Пинџур“. По читањето поставија многу прашања на кои авторката со задоволство одговараше. Тие сакаа да знаат како е да се пишува, како се станува писател, од каде доаѓа инспирацијата.



Во своето интервју за „Време“ Јохансен вели дека едукацијата на возрасните за книгите за деца е исто така неопходна. На Универзитетот американ колеџ Скопје, во рамките на Денот на канадската култура, зборуваше за канадската фантастика заедно со проф. Дракулевска-Капушевска и проф. Урошевиќ, кој многу позитивно го оцени и романот „Тори и принцот змија“ и неговиот превод.



На саемот на книгата во Скопје, Криста В. Јохансен учествуваше на промоцијата на преводот на нејзината книга „Тори и принцот-змија“ заедно со м-р Трајче Стамески, потпиша голем број книги за оние кои го посетија штандот на Вермилион, и ја доби наградата „Ана Франк“ за најдобра книга за деца и млади во 2010 година.

.

За да дознаете како си помина Криста Јохансен можете да го прочитате нејзиниот дневник тука.

07 April 2010

Криста Јохансен на 22 меѓународен саем на книгата во Скопје

На покана од издавачката куќа за деца и млади ВЕРМИЛИОН од Скопје, познатата канадска писателка за деца Криста В. Јохансен ќе биде специјален гостин на 22 Меѓународен саем на книгата во Скопје, што ќе се одржи од 13 до 18 април 2010.

На 14 април, со почеток во 16 часот, Јохансен ќе присуствува на промоцијата на македонското издание на нејзиниот фантастичен роман за деца „Тори и принцот-змија“. За време на настанот авторката ќе потпишува книги за посетителите на штандот на „Вермилион“.

Во рамки на нејзиното гостување на Саемот на книгата, на 15 април во 13 часот авторка К. В. Јохансен свечено ќе ја добие и меѓународната награда „Ана Франк“, што ја оделуваат книгоиздателството „Феникс“ и Фондацијата „Македонија презент“. Жирито одлучи да ја награди популарната писателка за книгата „Тори и принцот-змија“ поради извонредниот сликовит и живописен стил, и заплет полн со пресврти и магија, кој ги освојува младите читатели.

К. В. Јохансен е авторка на десетина фантастични и научно-фантастични романи за деца и млади, збирки на раскази за возрасни, како и серијата на сликовници „Пипин и Мејбл“. Јохансен е родена во Кингстон, Онтарио, Канада во 1968 година. Студирала англиски јазик и историја на Универзитетот Маунт Алисон, а магистрирала средновековни студии во Центарот за средновековни студии на Универзитетот во Торонто, како и англиски јазик на Универзитетот Мекалистер во Хамилтон. Живее во Саквил, Канада. Членка е на Сојузот на писатели на Канада, Толкиновото здружение, како и Друштвото за проучување на раноанглиски текстови. Добитничка е на низа национални награди за литература, како Наградата за рана детска писменост (2000), Наградата Френсис Е. Расел за истражување на детската литература (2004), Наградата Лила Стирлинг од Канадското друштво на писатели (2006) и наградата Ен Конор Бример (2008).

01 April 2010

Светски ден на книгата за деца




По повод 2 Април - Светскиот ден на литературата за деца ВЕРМИЛИОН, следејќи ја својата традиција, подари 100 книги од своите изданија на Домот за деца без родители „11 Октомври“ и „СОС Детско село“ од Скопје, во вкупна парична вредност од 31.000 денари.

Светскиот ден на литературата за деца се одбележува на 2 април, роденденот на познатиот детски автор Ханс Кристијан Андерсен. Во целиот свет овој ден се одбележува со цел да се поттикне љубовта кон читањето и да се посвети посебно внимание на литературата за деца. Секоја година различна земја ја има честа да биде меѓународен промотор на Денот на литературата за деца. Оваа година тоа е Шпанија. Постерот со кој годинава ќе се одбележи е дело на илустраторката Ноеми Виламуса, а пораката со наслов „Un libro te espera, buscalo!” („Книгата те чека, најди ја!“) ја напиша Елиасер Кансино, еден од најпознатите шпански автори за деца и млади.

-->
Un libro te espera, buscalo! Книгата те чека, најди ја!
Елиасер Кансино
Си беше еднаш
едно мало бротче,
кое не знаеше
кое не можеше
да плови
Една, две, три,
четири, пет, шест седмици поминаа,
и малото бротче
отплови.
Учиме да играме и да пееме пред да научиме да читаме. Децата во мојот крај ја пееја оваа песна пред да научат да читаат. Правевме круг на улица, а нашите гласови се натпреваруваа со оние на штурчињата, повторувајќи ги стиховите за малото бротче кое не можело да плови.
Понекогаш правевме и мали бротчиња од хартија и ги стававме во баричките, а тие потонуваа пред да стигнат до брегот.
И јас бев како мал брод закотвен во улиците на моето маало. Попладнињата ги поминував на кровот гледајќи во сонцето на заоѓање и предвидувајќи ја далечната иднина - иако не ми беше јасно дали ѕиркам во просторот или во моето срце - замислувајќи си прекрасен свет кој ми е на дофат на раката.
Зад кутиите, во оставата, дома имаше и една мала книга која не можеше да отплови, бидејќи никој ја немаше прочитано. Толку пати поминав покрај неа, а ниту еднаш не забележав дека е таму. Бротче од хартија заглавено во калта: осамена книга, сокриена на полицата зад кутиите.
Еден ден, мојата рака бараше нешто и го допре грбот на книгата. Да бев јас книга, вака ќе раскажував сега: „Еден ден, раката на едно дете ја допре мојата корица и јас почувствував како едрото се распнува и како запловувам“.
Колку се изненадив кога ја здогледав! Книгата беше мала со црвена корица и златен печат. Ја отворив со исчекување, како некој кој тукушто пронашол сандак со богатство и со нетрпение очекува што ќе пронајде внатре. И не се разочарав. Само што почнав да читам, открив дека ме чека авантура; хероизмот на главниот лик, добрите, лошите, илустрациите со објаснувања кои ги разгледував по неколкупати, опасностите, изненадувањата... сето тоа ме однесе во свет кој беше возбудлив и непознат.
Ете тоа е приказната како открив дека недалеку од мојата куќа има река, а на крајот од реката море, а во морето брод кој плови. Првиот брод на кој отпловив се викаше Хиспаниола, но можеше да се вика и Наутилус, Росинанте, бродот на Синбад или Големиот брод на Хаклбери... Сите тие, колку и да минало време, ќе чекаат некое дете да ги погледне, да им ги наполни едрата и да запловат...
Затоа не чекај. Подај рака и одбери книга. Прочитај ја и ќе откриеш дека како и мојата песна од детството, нема брод, колку и да е мал, кој со време нема да научи да плива.